Home > Challenge Program on Water and Food Staff

CPWF extends a warm thank you to all colleagues for their contributions and efforts. The following list is not exhaustive but attempts to provide an overview of the CPWF program team members; and basin, theme and project leaders.

Name Function
Abdelbagi M Ismail Project Leader
Abdulwahab Abdul Harris Basin Coordinator – Indo-Ganges
Aditi Mukherji Project Leader
Adriaan Louw Basin Coordinator – Limpopo
Alain Vidal Program Director
Alan Duncan Project Leader –> Basin Co-Leader – Nile
Alok Sikka Basin Coordinator – Indo-Ganges
Alonso Moreno Project Leader
Alyne Elizabeth Delaney Project Leader
Amanda Harding Management Team Member
Amena Mohamed Communications Coordinator
Amy Sullivan Project Leader –> Basin Leader – Limpopo
An Noerteberg Project Leader
Andrew Nelson Project Leader
Ania Grobicki Program Director
Annette Huber-Lee Theme 5 Leader – The Global and National Food and Water System
Asad Quereshi Basin Coordinator – Kharkheh
Augustine Ayantunde Project Leader
Babette Resurreccion Project Leader & Management Team Member
Barbara van Koppen Project  Leader –> Topic Working Group Leader – Multiple Use Systems
Bas Bouman Project Leader & Theme 1 Leader – Crop Water Productivity Improvement
Benoy Kumar Barman Project Leader
Berhanu Alemaw Project Leader
Bharat Sharma Project Leader
Bing Bayot Assistant Theme 1 – Crop Water Productivity Improvement
Boru Douthwaite Program Impact and Innovations Director
Bounthong Sengvilaykahm Project Leader
Bui Nam Sach Project Leader
Charlotte MacAlister Project Leader & Topic Working Group Leader – Spatial Analysis Modeling
Chamarie Ukwatta Administrative Assistant
Charmini Kodituwakku Assistant Theme 4 – Integrated Basin Water Management System
Christophe Bene Project Leader
Claudia Ringler Project Leader & Theme 5 Leader -  The Global and National Food and Water System
Damdouane Khouangvichit Project Leader
David Love Project Leader
David Molden Project Leader
Deborah Bossio Project Leader
Deborah Hart Administrative Assistant
Deepak Shanmuganathan Communication Officer
Dhruba Pant Project Leader
Don Peden Project Leader
Douglas Merrey Project Leader
Edgar Amezquita Project Leader
Edsel Sajor Project Leader
Elin Enfors Topic Working Group Leader – Resilience
Elizabeth Humphreys Theme 1 Leader – Crop Water Productivity Improvement –> Project Leader
Francis Gichuki Theme 4 Leader – Integrated Basin Water Management System
Francis Turkelboom Project Leader
Francois Bousquet Project Leader
Frank Rijsberman Chair Steering Committee
Fred Kizito Project Leader
Frits Penning de Vries Project Leader
Germán Escobar Project Leader
Hector Cisneros Basin Coordinator – Andes
Helle Samuelsen Project Leader
Ilse Pukinskis Princeton in Asia Fellow
Jabulani Jiyane Project Leader
Jacques Lemoalle Project Leader
Jean-Charles Clanet Project Leader
Jean-Marie Kileshye-Onema Project Leader
Jean-Philippe Venot Project Leader
Jennie Barron Project Leader
John Bennet Theme 1 Leader- Crop Water Productivity Improvement
John Dimes Project Leader
John Dixon Project Leader
John Sawdon Project Leader
Jonathan Woolley Program Director
Jorge Rubiano Project Leader
Judith Seopa Project Leader
Judy Paris Research Director’s Assistant
Karen Villholth Project Leader
Kate Lazarus Project Leader
Katherine Snyder Project Leader
Kees Swaans Project Leader
Kevin Thomas Kamp Project Leader
Kim Geheb Basin Network Coordinator –> Basin Leader – Mekong
Lalith Dassenaike Projects Manager
Larry Harrington Program Research Director
Lewis Jonker Project Leader
Line Gorden Topic Working Group Leader – Resilience
Lineu Rodrigues Basin Coordinator – São Francisco
Litha Magingxa Basin Coordinator – Limpopo
Liu Xiaoyan Basin Coordinator – Yellow
Liza Debevec Project Leader
Louis Lebel Project Leader
Luis Bassoi Basin Coordinator – São Francisco
Mac Kirby Project Leader
Mahmoud Moustafa Basin Coordinator – Nile
Mala Ranawaka Administrative Officer
Marc Andreini Project Leader
Marcela Quintero Project Leader
Marene Abeysekare Grants and Contracts Manager
Maria Alexandra Peralta Assistant Theme 2 – Water and People in Catchments
Marie-Charlotte Buisson Project Leader
Mark Giordano Project Leader
Mark Mulligan Project Leader
Mark Prein Project Leader
Martha Otero Assistant Theme 2 – Water and People in Catchments
Martin van Brakel Assistant Theme 3 – Aquatic Ecosystem and Fisheries –> Researcher
Mary A Mgonja Project Leader
Massoud Shaker Basin Coordinator – Limpopo
Mathew McCartney Project Leader
Maya Rajasekharan Assistant Theme 2 – Water and People in Catchments
MD Zahir-UL Haque Khan Project Leader
Michael Victor Communication Coordinator
Miguel Saravia Basin Leader – Andes
Milinda Perera Administrative Assistant
Mobin-ud-Din Ahmad Project Leader
Mohamed Abdel Meguid Basin Coordinator – Nile
Moses Siambi Project Leader
Mutsa C Masiyandima Project Leader
Nader Heydari Basin Coordinator – Kharkheh
Nancy Johnson Project Leader & Theme 2 Leader – Water and People in Catchments
Nancy McCarthy Project Leader
Natasja Sheriff Project Leader
Nishath Yapa Database Administrator
Nowsher Sarder Basin Coordinator – Indo-Gangetic
Olufunke Cofie Basin Leader – Volta
Oudom Phonekhampheng Project Leader
Pamela George Program Manager –> Basin Leader – Ganges
Pamela Katic Project Leader
Patrick d’Aquino Project Leader
Patrick Fuller Communications Coordinator
Pauline Taylor McKeowan Project Leader
Pay Drechsel Project Leader
Pech Sokhem Project Leader
Peter-John Meynell Project Leader
Philippe Cecchi Project Leader
Phoutthasinh Phimmachanh Project Leader
Pierre Marchand Data and Information Management
Po Garden Project Leader
Priyanka Tissaweerasinghe Secretary
Priyantha Jayasuriya Arachchi Database and Information Officer
Puja Jawahar Assistant Theme 5 – The Global and National Food and Water System
Ramadjita Tabo Project Leader
Regassa Kamara Project Leader
Ricardo Brito Basin Coordinator – São Francisco
Rick Reece Project Leader
Robert Abaidoo Project Leader
Samanmali Jayatillaka Administrative Assistant
Sanjini De Silva Communications Coordinator
Seleshi Bekele Awulachew Project Leader
Shahram Ashrafi Basin Coordinator – Kharkheh
Shaobing Peng Project Leader
Sharma Bharat Project Leader
Sharon Perera Program Director’s Assistant
Simon Cook Theme 2 Leader – Water and People in Catchments –> BFP Coordinator –> Topic Working Group Leader – Global Drivers
Simon Langan Basin Co-Leader – Nile
Sonali Senaratna Sellamuttu Project Leader
Sophie Nguyen-Khoa-Man Theme 3 Leader -  Aquatic Ecosystem and Fisheries –> Assistant Research Director
Stefania Grando Project Leader
Stephanie Fernando Administrative Assistant
Stephen K Asante Project Leader
Steven A Vosti Project Leader
Sun Feng Basin Coordinator – Yellow
Sun Yangbo Basin Coordinator – Yellow
Sushil Pandey Project Leader
T.P. Tuong Theme 1 Leader – Crop Water Productivity Improvement
Tarek Katelsen Project Leader
Theib Oweis Project Leader
Themba Gumbo Project Leader
Tilahun Amede Project Leader –> Basin Leader – Nile
To Phuc Tuong Project Leader
Tonya Schuetz Project Coordinator –> Information and Data Manager –> IFAD Grant and Knowledge Manager
Tracey Baker Project Leader
Tuppy Macintosh Communications Coordinator
Tushaar Shah Project Leader
Udana Ariyawansa Information Officer
Upali Amarasinghe Project Leader
Vasu Sugunan Theme 3 Leader -  Aquatic Ecosystem and Fisheries
Vu Xuan Nguyet Hong Project Leader
William’s Daré Project Leader
Winston Andah Basin Coordinator Volta
Yumiko Kura Project Leader